Amerykanin ze Smolnej

by

    Amerykanin – to słowo polskie, natomiast po śląsku mówi się na takiego – Amerykon. Ale zacznę opowieść od tego, że Pan Maciej Kozakiewicz przed laty robił badania na temat historii Szkoły Podstawowej nr 2 na ulicy Wodzisławskiej, w dzielnicy Rybnik-Smolna, która to szkoła oficjalnie nazywa się dzisiaj – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10. Pan Maciej zebrał wtedy pokaźny zbiór zdjęć i dokumentów sięgający początków XX wieku. Opublikował nawet książę o historii tej szkoły pt. „Mój dom”. I teraz będzie o jednym z umieszczonych tam zdjęć, które też tutaj publikujemy. Jest to fotografia z 1919 roku, pokazująca prawdopodobnie świetlicę szkolną na Smolnej. Z prawej, stojący mężczyzna, to woźny nazwiskiem Kramny, pochodzący z opolszczyzny, uczestnik powstań śląskich, którego uczniowie żartobliwie nazywali „Amerykonym”.

Pierwszy z prawej stoi na zdjęciu woźny ze szkoły w Rybniku-Smolnej. Zdjęcie jest z 1919 roku a temu woźnemu mówili– Amerykon.

A jakie były przyczyny nadania mu takiego właśnie przezwiska? Najprawdopodobniej dlatego, że często zachwalał on życie w Ameryce, gdzie najprawdopodobniej miał kogoś z rodziny albo czytał o tym kraju w gazetach i książkach. I z tego ciągłego opowiadania amerykańskich historiyjek, szkolorze-smolnioki mówili mu – Amerykon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.