Autobusem i rowerem do Rud

by

 Być może dla części mieszkańców nie będzie to zaskoczeniem, ale zapewne znajdą się i tacy, którzy o tym usłyszą pierwszy raz. Zmierzając z Rybnika w kierunku Rud bardzo często możemy się natknąć na samochody przewożące rowery. Trudno bowiem się nie zgodzić z faktem, iż to bardzo urokliwa okolica, jeśli chodzi o wycieczki rowerowe. Część z nas decyduje się na dojazd do Rud za pomocą rowerów, ale nie da się również nie zauważyć, iż zwłaszcza dla dzieci jest to bardzo długa, męcząca trasa. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się dotarcie do celu samochodem z rowerami na dachu. Czy jest to jednak jedyna możliwość? Okazuje się, że z powodzeniem możemy trasę Rybnik-Rudy pokonać autobusem komunikacji miejskiej! W weekendy kursują bowiem autobusy ze specjalną przyczepą dostosowaną do przewozu rowerów. Ja osobiście miałem okazję skorzystać z linii numer 43 – wyjazd w niedzielę o godzinie 11:13, powrót o 17:06. Rowery pomaga nam zamontować kierowca, choć przyznam szczerze, że lepiej dopilnować zapięcia 😉Kierowca autobusu w czasie jazdy korzysta co prawda z kamery wstecznej i obserwuje na bieżąco co się dzieje, ale w momencie gdy rower spadnie, to kamera niewiele mu pomoże. Generalnie zaobserwowałem dwa minusy tego rozwiązania: 

  1. Jeśli chcemy skorzystać z transportu rowerów musiby przebyć całą trasę od początku do końca i to zarówno w jedną i drugą stronę. Montaż rowerów możliwy jest na ostatnich przystankach linii. Jeśli chcemy jechać do Rud, musimy liczyć się z dojazdem do dworca autobusowego na rowerach i dopiero stąd jedziemy autobusem. Nie ma możliwości zainstalowania rowerów na przystankach pośrednich. 
  2. Jeśli zainstalujemy się na dworcu autobusowym musimy przejechać całą trasę – jedziemy w okolice Carefoura, Placu Wolności, Reymonta itp. itd. Cała trasa zajmuje ponad 40 minut. 

Czy koszt przejazdu osoby dorosłej w kwocie 4 złote pasażer + 2 złote rower to wysoki koszt? Gdy wziąć pod uwagę całą rodzinę to w jedną stronę możemy zapłacić nawet 20 złotych w jedną stronę. Ale za to mamy pełnię sił do podróżowania po lasach w Rudach 😉 

 

 

 

Rozkład jazdy autobusów z przyczepką na rowery (Linia 43): 

KIERUNEK RUDY: 

SOBOTA: 11:13, 14:13, 16:13 

NIEDZIELA: 11:13, 14:13, 16:13 

KIERUNEK RYBNIK: 

SOBOTA: 12:06, 15:06, 17:06 

NIEDZIELA: 12:06, 15:06, 17:06

2 Responses to "Autobusem i rowerem do Rud"
  1. Kiedys mielismy okazje korzystac z dowozu z Rud do Rybnika, kierowca autobusu srednio orientował się w temacie zapiecia rowerów, gdy jechaliśmy autobisem to specjalnie usiadłem sobie na tyłach żeby obserwować czy nie spadną, majtaly sie na lewo i prawo ale dojechaly na dworzec. Może przydałoby się przeszkolenie panów kierowców?

  2. Gdyby faktycznie była taka możliwość by zapinać rowery na przystankach pośrednich to pewnie zainteresowanie byłoby większe. Kilka razy widziałam w weekend autobus z przyczepą rowerową. Niestety bardzo rzadko ktokolwiek podróżuje tym środkiem transportu i obawiam się, że pomysł szybko zniknie. Szkoda tylko, że to wszystko wina braku promocji. Zgadzam się z Panem, że najlepsze wycieczki rowerowe są w lasach w Rudach. Cisza, spokój i świeże powietrze. Moje dzieciaki również nie dadzą rady dojechać aż tak daleko, by później jeździć po lesie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.