Budżet na 2019 – opozycja mocno krytykuje

by

Ostatnią sesję Rady Miasta w roku 2018  zdominowały liczby i to bardzo duże, a dotyczyły budżetu na rok 2019.  Łączna kwota planowanych dochodów budżetu miasta to 899.914.241,86 zł, w tym dochody bieżące w wysokości 763.113.811,14 zł i dochody majątkowe – 136.800.430,72 zł. Planowane wydatki to 1.084.983.179,47 zł, w tym wydatki bieżące w wysokości 748.426.663,62 zł i wydatki majątkowe – 336.556.515,85.  Planowany deficyt budżetu, będący różnicą między łączną kwotą planowanych dochodów i wydatków wynosi 185.068.937,61 zł i w całości zostanie sfinansowany przychodami pochodzącymi z kredytów.

Budżet przedstawiony przez prezydenta Piotra Kuczerę, spotkał się z wielką krytyką ze strony opozycji (radni PiS oraz BSR). Na co zwrócili uwagę radni PiS? Zarzucili prezydentowi, że to budżet „małostkowych fanaberii”, „realizacją projektów kolejnych szklanych domów”, brakiem „chęci realizacji bardzo potrzebnych w mieście inwestycji np. domu opieki nad niepełnosprawnymi czy kanalizacji w dzielnicach Grabownia, Stodoły czy Chwalęcice”. Natomiast radni BSRu wskazali że budżet „napisany jest na kolanie, tylko dla wybranych dzielnic” oraz wyrazili niezadowolenie z tempa procedowania nad projektem budżetu w poszczególnych komisjach.

Radni PO zwrócili uwagę na zagrożenia dla budżetu miasta wynikające z ewentualnej konieczności zwrotu podatku od wyrobisk górniczych. Zarzucili opozycji populizm w formowaniu opinii na temat budżetu. Radni WdR o budżecie powiedzieli, że „finanse miasta są na stabilnym poziomie”. Także  zdumieni są „zawziętą krytyką opozycji”.

Treści opinii  były pochodną tego po której stronie układu politycznego Rady Miasta  byli opiniodawcy. Koalicja rządząca w Radzie Miasta PO i WdR była zadowolona z projektu budżetu na rok 2019 natomiast opozycja PiS i BSR nie kryli niezadowolenia.

Szkoda, że w dyskusji nikt nie  przytoczył kwoty 349 305 871,99 zł. Co to takiego? To wartość długu jaki na koniec roku  2019 funduje mieszkańcom Rybnika prezydent Kuczera. Czy to dużo , czy też mało niech przemówi, że jest to 1/3 planowanych dochodów roku 2019. Jak dla mnie to sporo. A co Ty o tym sądzisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.