Cymbergaj – Rybnik

by

Do gry w cymbergaja potrzebujemy: dwóch zawodników, dwa grzebienie, jedną monetę mniejszą i dwie jednakowe monety większe oraz płaską powierzchnię, np. blat stołu.

   Gdy przed laty rozmawiałem ze starymi rybniczanami, to opowiadali mi jak to w szkole na przerwach grali w cymbergaja. A to taka popularna i stara śląska graczka, czyli zabawa? Pochodzić ma z Austrii, gdzie była popularna wśród żołnierzy już w XVIII wieku. A kiedy uświadomimy sobie, że wtedy austriackie państwo sięgała od Śląska do Wenecji oraz od Alp po Morze Czarne, to widać z tego wyraźnie, że cymbergaj niekoniecznie musi pochodzić z samego serca Austrii, ale z jakiegoś zakątka tego ogromnego mocarstwa. Niestety nie wiemy jakie w XVIII wieku były szczegółowe zasady gry w cymbergaja. Jest natomiast rzeczą oczywistą, że nie mógł on dawniej – jak to jest dzisiaj – przypominać gry w piłkę nożną na dwie bramki. Raczej była to grzebieniowo-monetowa odmiana gry bilardowej. Istota jednak cymbergaja pozostała niezmieniona. Do gry potrzebna jest jedna mała moneta – to taka umowna piłka oraz dwie jednakowe większe monety – czyli zawodnicy. Każdy z graczy musi swojego zawodnika, czyli większą monetę, poruszać tylko przy pomocy linijki, deseczki albo grzebienia. Dlatego nazywa się też tę grę – cymbergajem grzebieniowym. Zawodnik musi tak uderzyć grzebieniem w swoją dużą monetę, aby ta uderzyła w mniejszą monetę-piłkę i by ta mniejsza moneta wpadła do bramki. Grających mogło być tylko dwóch i uderzali grzebieniami na zmianę. Najlepszym miejscem do rozgrywek jest stół z zakreślonymi polami, liniami i bramkami. Dawniej jednak grano wszędzie gdzie się dało: w szkole na ławkach, na murku czy na parapetach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.