Czy na takie zmiany czekaliśmy w ZTZ?

by

    Od nowego roku rybnicki Zarząd Transportu Zbiorowego do swojej oferty obsługi rybniczan dorzuca dwie nowe linie. Będą to linia nr 35 i 42. Linię nr 35 z Boguszowic Osiedla zaplanowano poprzez Chwałowice, Radziejów, Popielów, Niedobczyce i swój bieg zakończy w Niewiadomiu. Z przebiegu widać, że linia ta ma za zadanie skomunikować południowe dzielnice Rybnika. Mam nadzieję, że pomysł na tą linię jest wynikiem głębokiej analizy potrzeb rybniczan, a nie tylko pomysłem wypracowanym zza biurka. Ciekawy jestem analiz „obłożenia” tej linii po pierwszym kwartale 2019 roku. Linia nr 42 będzie kontynuacją obecnej linii 49a z włączeniem dzielnicy Kłokocin. Posunięcie to wydaje się być wynikiem zgłoszonych potrzeb ze strony mieszkańców Kłokocina. Do mnie takie sygnały docierały. Tym bardziej, że Kłokocin jest tą dzielnicą, która nie może narzekać na zbyt liczne połączenia z centrum miasta. Myślę, że nowa linia 42 wypełni tę lukę. Tutaj także oczekuję analizy po pierwszym kwartale przyszłego roku wykorzystania linii.

W nowym rozkładzie ZTZu zapowiedziano również zmiany na trasach linii 3, 17, 18 i 19. Przy tej okazji zaskakuje mnie, że jeżeli nie dokonano likwidacji linii nr 24 to powinna być przynajmniej dokonana korekta w przebiegu trasy. Linia 24 łączy Zamysłów z Niewiadomiem biegnąc przez Śródmieście Orzepowice, Zebrzydowice i Niedobczyce. Autobusy na tej linii kursują tylko w dni robocze i wykonują 10 kursów. Z oficjalnych danych, które miałem okazję zobaczyć, wynika że na trasie tej średnio na jeden kurs przypada niecałe 4 pasażerów. Zatem pytam Urząd Miasta Rybnika: Jak to jest, że za nasze wspólne pieniądze dopuszcza do wożenia powietrza. Ja, jako sponsor UM na taką sytuację się nie zgadzam i żądam korekty trasy tej linii albo jej całkowitą likwidację

Co jeszcze jest do zrobienia przez ZTZ? Koniecznie trzeba zwiększyć częstotliwość kursowania linii strategicznych dla zmniejszenia ruchu samochodowego oraz unowocześnić siatkę połączeń tak, aby nam mieszkańcom Rybnika chciało korzystać się z komunikacji miejskiej!

A co TY myślisz o zmianach w rozkładzie ZTZ Rybnik?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.