

Na początku XX wieku prawie w każdej, nawet małej śląskiej wsi był chór. Tak też było w Rybnickiej Ku…
Oto unikalne zdjęcie z Boguszowic, dzisiejszej Dzielnicy Rybnika. A mówiąc dokładniej, to ten kawałek miasta nazywany jest dzisiaj – Boguszowice Stare…
Dzięki komputerowym majstrom i rozwojowi technik informatycznych, udało mi się odzyskać utracone przed laty zdjęcia ze starego zepsutego komputerowego dysku. I oto…
W przedwojennym Rybniku było wiele dobrze zapowiadających się firm, które pewnie mogły zrobić europejską i światową karierę, ale przeszkodziła w…
Papieża św. Jan Paweł II – Karola Wojtyły, po śmierci matki i ojca, miał już tylko jedną krewną, siostrę ojca – ciocię Stefanię Wojtyła…
Dzisiaj teren pomiędzy dzielnicą Paruszowiec a dzielnicą Zastaw kojarzy się w Rybniku dobrze. Jest tam uroczy duży staw, łącząca się rzeczka Przeg…
W 2019 roku rozpocznie się kolejno cały szereg setnych rocznice, dotyczących ważnych śląskich wydarzeń historycznych. Zatem w 2019 roku będzie…
Dawne prawo zezwalało chłopom na łowienie ryb w rzekach, ale tylko na terenie ich wsi. Kiedy natomiast pomysłowi chłopi przy brzegu…
Pierwsza informacja na temat ilości Żydów mieszkających w Rybniku pochodzi z 1787 roku. Wśród 1246 mieszkańców miasta by…
Pobór chłopaków do wojska na Śląsku nazywano – braczka. Tak, na Śląsku wojoków-rekrutów brali w braczkach. Robiły…
Dzisiaj prezentujemy wyjątkowo cenne zdjęcie kopalni w Rydułtowach, na której dawniej pracowało wielu rybnickich górników, bo kopalnia ta…
Określenie – stary kościół w Rybniku – to nazwa funkcjonująca do dzisiaj w mowie potocznej. Nie mówi ona bynajmniej, że to jest najstarszy…
Żeby wyjaśnić, jaka studnia stała kiedyś w Rybniku na Placu Wolności, to trzeba najpierw powiedzieć, że w czasach kiedy Rybnikiem i ca…
Przyzwyczailiśmy się już to tego, że najczęściej ciekawostki o Rybniku czy całym Śląsku, dotyczą spraw dawnych, których większość wsp…
Kiedy postawiono ceglane, murowane, neogotyckie ogrodzenie wokół dzisiejszej rybnickiej bazyliki św. Antoniego? Tego jeszcze dokładnie nie wiemy. Z pewnością nie zrobiono tego zaraz…
Wszystkie dawne kryzysy gospodarcze na Śląsku charakteryzowały się zawsze masowymi zwolnieniami na kopalniach oraz powstawaniem biydaszybów. Tak też bywało w Rybniku…
Jedna z najbardziej gorących emocjonalnie Wielkanocy w dziejach Rybnika zdarzyła się w 1921 roku. Co się wtedy stało? Otóż Śląsk ju…
Określenie – strój śląski, jest bardzo nieprecyzyjne, bo prawdę mówiąc poszczególne śląskie powiaty miały kiedyś bardziej lub mniej…
W latach międzywojennych Rybnik był miastem nadgranicznym, w co niektórym może dzisiaj trudno uwierzyć. A było tak dlatego, że po powstaniach…
W ścisłym centrum Rybnika hodowanie kur w przydomowym kurniku było powszechną praktyką jeszcze w latach 70. XX wieku. Wówczas też widok zab…
Najprawdopodobniej największego bałwana śniegowego w dziejach Rybnika i całej rybnickiej okolicy ulepiono w Chwałowicach w 1959 roku. Jeżeli ktoś ma…
Zakorkowany samochodami Rybnik, zwłaszcza w godzinach szczytu komunikacyjnego, jest dla mieszkańców i innych użytkowników dróg wyjątkowo uciążliwy…
Dzisiaj w Rybniku nie ma siedziby firmy produkującej i sprzedającej napoje o zasięgu światowym, europejskim czy choćby ogólnopolskim . Taka jednak…
Gdy przed laty rozmawiałem ze starymi rybniczanami, to opowiadali mi jak to w szkole na przerwach grali w cymbergaja. A to taka popularna i…
W Rybniku najpierw wybudowano tory kolejowe, które połączyły miasto z Raciborzem i Katowicami i było to w 1856 roku. Umożliwi…
Zachowało się wiele wspomnień dotyczących zaćmienia słońca w Rybniku, do jakiego doszło w środę 30 czerwca 1954 roku. By…
Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: