Dziwny Paruszowiec

by

     Paruszowiec to dzielnica Rybnika i oto prezentujemy zwykłe zdjęcie z tego Paruszowca. Ale czy na pewno? Z pozoru można sądzić, że jest to banalna fotografia, przedstawiająca grupę uczniów jakiejś szkoły zawodowej na Paruszowcu. Jednak na tabulce, trzymanej przez jednego z uczniów, czytamy: „Schlosser Lehrlings-Werkstatt. Eisenhutte – Silesia! 1928” A można to mniej więcej z niemieckiego przetłumaczyć – Warsztaty szkole dla ślusarzy w Hucie Żelaza Silesia (na Paruszowcu) w 1928 roku.

Uczniowie szkoły ślusarskiej w Rybniku-Paruszowcu w 1928 roku. Tylko czemu mają tablicę po niemiecku, skoro wtedy Rybnik był już częścią Polski?

I teraz patrząc na zdjęcie, musimy sobie jednak zadać pytanie: Dlaczego ten napis jest w języku niemieckim? Przecież w 1928 rok, to już szósty rok od włączeniu Rybnika i części Śląska do Polski. Polskie już były szkoły, rybniccy radni dawno już zmienili nazwy wszystkich ulic na polskie. A zatem czy to była jakaś niemiecka szkoła zawodowa? A może to zdjęcie, to jakiś protest-song wobec kryzysu w polskim życiu politycznym, jaki trwał właśnie w 1928 roku? A może właśnie środowisko robotników na Paruszowcu zawsze było na – NIE! Znane jest bowiem dawne narzekanie na mieszkańców Paruszowca. Krytykowano ich kiedyś za bezbożnictwo, za poglądy prokomunistyczne albo za skłonności do niemczyzny? Może więc ktoś potrafi wyjaśnić, jak to było z tym dawnym Paruszowcem, z tamtejszymi warsztatami ślusarskimi i niemiecką tablicą na zdjęciu?

2 Responses to "Dziwny Paruszowiec"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.