Kowal miedzi

by

Dom i warsztat rybnickiego mistrza kowalstwa miedzi. Wówczas był to Rybnik, ul Raciborska 13. Zdjęcie z około 1910 roku.

   Dzisiejsza fotografia z około 1910 roku przedstawia nieistniejący już dom przy zbiegu dzisiejszych ulic Wodzisławskiej i Hallera. Dzisiaj oczywiście ta okolica to Rybnik – dzielnica Smolna, ale gdy ten dom był budowany – prawdopodobnie w XVIII/XIX wieku – to była to jeszcze osobna wieś Smolna. W tym starym domu mieszkał rzemieślnik Josef Habisch (Józef Habisz). specjalizujący się w kowalstwie miedzi, czyli wyrabiał miedziane przedmioty, np. garnki, patelnie, nierdzewne okucia do drzwi, świeczniki itp. O istnieniu tego warsztatu informowała tablica, taki pięknie malowany na blasze dawny szyld rzemieślniczy z napisem: Josef Habisch. Kupferschmiedemeister, czyli – Józef Habisz. Mistrz kowalstwa miedzi. Adres tego domu to ulica Raciborska 13. Natomiast rodzina Habiszów w 1945 roku opuściła Rybnik i najprawdopodobniej wyjechali do Niemiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.