Dawno temu w Rybniku - największy bałwan

Największy bałwan w Rybniku

by

Dawno temu w Rybniku - największy bałwan    Najprawdopodobniej największego bałwana śniegowego w dziejach Rybnika i całej rybnickiej okolicy ulepiono w Chwałowicach w 1959 roku. Jeżeli ktoś ma zdjęcie większego bałwana to proszę nas zawiadomić! Zanim jednak podamy więcej szczegółów tego rekordowego ulepienia, to trzeba wspomnieć, że współcześnie zimową porą sporo ludzi próbuje zaszaleć i obmyśla jakieś dalekie podróż albo krótkie wypady w góry na śnieg, na narty. Niektórzy nawet samolotem lecą daleko do ciepłych krajów wygrzać sobie stare czy młode kości. I to jest oznaka dobrobytu. Dawniej tak jednak nie było. A pewna niemłoda już Ślązaczka opowiadała mi, że dawniej ludzie bali się zimy i chorowania – że dzieciom zabraniano nawet bawić się z kolegami zaś mężowie zakazywali żonom plotkować z sąsiadkami. A dlaczego? Żeby nie zarazić się od innych jakąś chorobą. Czy jednak dzieci, z powodu tego strachu przed zima i mrozem, nie chodziły bawić się na ośnieżone podwórko ulepić bałwana? Oczywiście że tak robiono, ale nie we wielkie mrozy, a tylko przy temperaturze w okolicach zera, bo wtedy świeży sypiący śnieg najlepiej się kleił. A te dawne śniegowe zabawy dawnych Ślązaków potwierdzają nawet stare zdjęcia. Zatem prezentuję zdjęcie zrobione w dzielnicy Rybnika, w Chwałowicach. Był to styczeń 1959 roku, kiedy tak sypnęło śniegiem, że Roman Mazurek, który stoi z prawej, razem z dziadkiem Janem Kuczerą i córką Urszulką, zabrali się za lepienie wielkiego bałwana obok swojej altany w ogrodzie. I jeszcze dodam, że zaraz po ulepieniu tego bałwana ścisnął mróz na minus 42 stopnie (!), więc bałwana tak zmroziło, że przetrwał aż do wiosny 1959 roku.

     Poniżej prezentujemy zdjęcie nadesłane przez naszego czytelnika, wykonane w lutym 2010 roku, również w Chwałowicach. Jak dodał Grzegorzek Adam, wszystko wskazuje na to, że to taka „Chwałowicka tradycja”. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.