Nowy rok szkolny w Rybniku

by

 Olbrzymi stres dla niektórych, a dla innych po prostu koniec laby i początek kolejnego roku zmagań z ocenami i wchłanianiem wiedzy. Osobiście czasy szkolne mam już dawno za sobą i obserwuję, że od tamtych lat niewiele się zmieniło w kwestii podejścia nauczycieli do ucznia, szkoły do uczniów. Trend jest ten sam – łapanie uczniów nie na wiedzy, ale na niewiedzy. Dziś mam kontakt z nauczycielami poprzez syna, kiedyś osobiście, na własnej skórze doświadczałem nauczycielskiego podejścia.

Przykre było to, że pomimo tego iż wkuwaliśmy całymi dniami, nauczyciel złapał nas na niewiedzy w jednej tylko kwestii i od razu cała nauka szła na marne, bo kończyło się jedynką. Dlaczego nikt przez te ponad 20 lat nic nie zmienił w tym temacie? Dlaczego rzesza nauczycielska, która notabene jest dobrze wykształcona przez ludzi z olbrzymim bagażem naukowym, nie potrafi wyciągnąć wniosków, by jeszcze lepiej motywować ucznia do wchłaniania wiedzy? Oczywiście zdarzają się wyjątki! Spośród wszystkich nauczycieli z liceum (V LO w Rybniku) pamiętam tylko tego, który wtedy budził wielki respekt wśród nas, który nigdy nie pytał wyrywkowo, który nie miał w zanadrzu przygotowanych „pytań na jedynkę”, bo ktoś akurat za głośno rozmawiał! Człowiek, którego darzę do dziś ogromnym szacunkiem, za to głównie, że do dziś pamiętam większość zagadnień poruszanych podczas lekcji. Nie było mowy o wkuwaniu na blachę – pamiętaliśmy większość z lekcji i co ciekawe pamiętam większość do dziś. Kolejny ważny czynnik – nasz Polonista w czasie przewidzianych lekcji potrafił się na tyle wyrobić z materiałem, że w czasie wolnym oglądaliśmy na video ekranizacje lektur. W innych klasach „Polonistka” musiała organizować dodatkowe zajęcia po lekcjach albo przed. A wszystko to by wyrobić się z zadanym programem.Bo to jest to „coś” i to się ma albo się tego nie ma i koniec.

   Dziś obserwując podejście nauczycieli do nauczania dodatkowo mam wrażenie, że podczas lekcji przekazuje się to czego mają nauczyć w domu rodzice, a potem sprawdzana jest niewiedza. Nic, dosłownie nic nie pamiętają dzieci z lekcji. Dopiero w domu odbywają się dodatkowe zajęcia, które następnego dnia sprawdza Pani w szkole. Czy na tym polega dzisiejsza edukacja? Czy naprawdę nikt nie potrafi nic z tym fantem zrobić? Myśli się o tym czy mają być gimnazja, czy dłuższa podstawówka, ale nikt nie myśli o tym jak powinno się kształcić dzieci i młodzież. Bulwersujące jest także to, że od małego już uczy się katorżniczego podejścia do życia: 

„masz się uczyć od rana do wieczora, a wieczorem jedziemy na dodatkowe zajęcia byś poznał jeszcze inne języki” 

Pytam zatem kiedy dziecko ma czas w roku szkolnym by być dzieckiem? By poznawać nowych ludzi, by wspólnie grać w piłkę? By chodzić na „rapsa”, by najzwyczajniej w świecie trochę się ponudzić w domu?  Przykre to ale niestety prawdziwe – rodzimy się po to, by od małego pracować na najwyższych obrotach. Dlaczego? Bo tak trzeba! 

One Response to "Nowy rok szkolny w Rybniku"
  1. Zgadzam się w 100 procentach szkoła powinna podążać za tym co dzieje się w obecnych czasach. Mój syn dostał pale za tabliczkę mnożenia. Ja miałem wykuta na blachę ale dziś nic już nie pamietam a pracuje w biurze maklerskim. Wszystko liczy excell. Po co się silic na imadło liczydło skoro jest kalkulator komputer niemal wszędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.