Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza w Rybniku

by

To pierwsze takie miejsce upamiętniające zmarłego w 2018 roku znanego śląskiego reżysera filmowego. Oficjalnie od soboty 23.01.2021 Place Teatralny znajdujący się w bliskim sąsiedztwie Teatru Ziemi Rybnickiej nosi nową nazwę Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza. Z inicjatywą nadania nazwy wyszedł Poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut. „Zasługi Kazimierza Kutza dla naszej śląskiej i polskiej kultury są bezsprzeczne. To wybitny Ślązak, reżyser, scenarzysta, pisarz i publicysta” – podkreśla Poseł. Zadowolenia z faktu nadania takiej właśnie nazwy miejscu nie krył również Prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

„Bardzo ucieszyła mnie propozycja europosła Łukasza Kohuta i poparcie tej inicjatywy przez Radę Miasta Rybnika. Kazimierz Kutz w wielu pokoleniach Ślązaków rozbudził dumę z pochodzenia, tłumaczył trudną i wymagającą historię, doceniał naszą rodzinną tradycję i kulturę. To wybitny człowiek, twórca filmowej trylogii Powstań Śląskich. Setna rocznica tamtych wydarzeń była doskonałą okazją do uczczenia jego pamięci. Rybnik to miasto, dla którego pielęgnowanie pamięci o związanych z regionem postaci jest bardzo ważne.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.