Powstania i ortografia

by

Pamiątkowe zdjęcie powstańców śląskich z okolic Raciborza z 3 maja 1921 roku, gdzie na tablicy zapisano z błędem ortograficznym słowo – PAMJONTKA.

W 2019 roku rozpocznie się kolejno cały szereg setnych rocznice, dotyczących ważnych śląskich wydarzeń historycznych. Zatem w 2019 roku będzie – sto lat pierwszego powstania śląskiego, w 2020 – sto lat drugiego powstania śląskiego, w 2021 roku – sto lat plebiscytu i trzeciego powstania śląskiego i w 2022 – sto lat przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Wtedy też będzie pewnie wiele imprez rocznicowych, publikacji i wykładów. Będzie się rozważać wiele aspektów tamtych wydarzeń jak: powstania śląskie a uzbrojenie, powstańcy a polska i niemiecka propaganda, powstania a ówczesna prasa, powstańcy w fotografii, powstania a gospodarka śląska, powstania a europejska dyplomacja itd. Jednak uprzedzając zbliżające się wydarzenia, zastanówmy się nad aspektem dotąd nie rozważanym, otóż – powstańcy a ortografia polska. I tutaj proszę spojrzeć na umieszczone obok zdjęcie, wykonane w okolicach Raciborza w pierwszym dniu trzeciego powstania śląskiego, czyli 3 maja 1919 roku. Na zdjęciu widać tam tablicę z wypisaną przez bohaterów tego zdjęcia, gdzie w pierwszym wyrazie jest błąd ortograficzny. Bo jest – PAMJONTKA, a powinno być – PAMIĄTKA. Tylko proszę się nie śmiać ani nie brać owych powstańców na niedouczoną ciemną masę. Absolutnie nie! Ci Ślązacy po prostu ani przez godzinę nie uczyli się w szkole języka polskie, bo przecież chodzili do niemieckiej szkoły. Natomiast fakt, że chcieli ten tekst zapisać po polsku, świadczy o ich przywiązaniu do kultury polskiej. Zresztą nie chęć pisania po polsku – choć niedoskonałego – jest ich największym wyczynem. Pamiętajmy bowiem, że ci ludzie ryzykowali życiem, by przyłączyć Śląsk do Polski. A to przecież wymaga większej determinacji niż staranność ortograficzna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.