Remont wiaduktu nad Chwałowicką w Rybniku

by

Od zapowiedzi do finalnego zamknięcia przejazdu droga krótka. Rozpoczął się remont wiaduktu nad ulicą Chwałowicką w Rybniku. Obiekt jest remontowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Zakres robót obejmuje: montaż ścianki pomiędzy remontowanymi i czynnymi torami, wymianę wyeksploatowanych przęseł, wzmocnienie betonowych podpór, zabezpieczenie konstrukcji antykorozyjną powłoką, wymiana nawierzchni na obiekcie oraz odbudowę sieci trakcyjnej. Jak widać dla nas kierowców w Rybniku niewiele się zmieni, no może poza bezpieczeństwem przejazdu pod wiaduktem, który od dawna już wołał o pomoc. Tu pojawia się bardzo ważne, o ile nie najważniejsze pytanie – jak długo PKP zamierza przeprowadzać owy remont? Czytając wpis na stronie Urzędu Miasta dowiadujemy się, że: 

 • I etap – od końca stycznia 2018 roku przez ok. 2 miesiące
 • II etap – od połowy maja 2018 roku przez ok. 2,5 miesiąca.

Dlaczego powołuję się na informację Urzędu? Ano dlatego, że podobnie jak było w przypadku remontu ul. Kotucza, tak i tu nie spodziewałbym się terminowego ukończenia prac. Przecież tutaj zleceniodawcą remontu jest PKP a jak wiadomo z punktualnością tutaj bywa różnie. Co ważne dla nas kierowców Urząd Miasta rozpisał objazdy: 

 • Objazd Centrum:
  rondo Kamyczek, ulica Chwałowicką (DW 929), ulicą Świerklańską (DW 929), ulicą Prostą (DW 929), do ulicy Żorskiej (DW 935),
 • Objazd Wodzisław Śląski, Racibórz:
  rondo Kamyczek, ulicą Chwałowicką (DW 929), ulicą 1 Maja (DW 929), ulicą Śląską, do ulicy Wodzisławskiej (DK 78),
 • Objazd Świerklany, dz. Chwałowice:
  rondo Chwałowickie, ul. Obwiednia Południowa, rondo Północno – Irlandzkie, ul. Wodzisławską (DK 78), ul. Śląską, do ul. 1 Maja (DW 929),
 • Objazd Żory, Katowice (dla poj. do 3,5t):
  rondo Chwałowickie, ul. 3 Maja, ul. Piłsudskiego, ul. Kościuszki, Powstańców Śl., rondo Powstańców Śląskich,
 • Objazd Żory, Katowice (dla poj. powyżej 3,5t):
  rondo Chwałowickie, ul. Obwiednia Południowa przez rondo Północno–Irlandzkie, rondo Lievin, ul. Raciborską (DW 935), do ulicy Kotucza (DW 935, DK 78).

Dodatkowo na czas remontu wiaduktu, na ulicy Parkowej zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy z wjazdem od ulicy Chwałowickiej na wysokości Parku Kozie Góry.

Jak deklaruje Urząd Miasta ruch pieszych w trakcie całkowitego zamknięcia będzie możliwy wyłącznie przejściem podziemnym pod dworcem PKP, co ciekawe to przejście nie jest dostosowane do osób poruszających się z wózkami np. dziecięcymi. Zapytaliśmy zatem co jeśli ktoś z dzieckiem będzie chciał jednak przejść? PKP zapewnia że takie osoby będą mogły przejść przez teren budowy w asyście pracownika

Postanowiłem przejechać się wytyczonymi objazdami. Pora jaką wybrałem to godzina 14:00 – 15:00 i powiem szczerze, że łatwo nie było. Przecież i tak miasto w tych okolicach i bez remontu mocno się korkowało, teraz niestety nie jest lepiej. Zastanawiam się jednak dlaczego miasto nie mogło zasugerować inwestorowi, żeby wstrzymał prace do czasu otwarcia drogi Racibórz – Pszczyna, problemów z przejazdem przez miasto zapewne byłoby znacznie mniej. Z drugiej jednak strony cieszyć może fakt, że nikomu z Urzędników czy PKP nie przyszło do głowy remontowanie w tym samym czasie wiaduktu w ciągu ulicy Żorskiej na wysokości Media Markt. Gdyby ten pomysł doszedł do skutku, to zapewne mielibyśmy paraliż komunikacyjny w mieście. 

Reasumując skoro wiadukt zamknięty został 26.01.2018 to zgodnie z tym co deklarowali urzędnicy rybnickiego magistratu, I etap remontu powinien się zakończyć wraz z końcówką marca 2018, nie bardzo rozumiem terminarz prac II etapu (od połowy maja). To znaczy, że ponownie przejazd zostanie zamknięty?

2 Responses to "Remont wiaduktu nad Chwałowicką w Rybniku"
 1. Cały ruch z tej części miasta został przesunięty na Żorską i to co się tam obecnie dzieje popołudniu to jedna wielka masakra. Proszę się przejechać tamtędy w godzinach szczytu.

 2. Wpieniają mnie pomysły na te remonty, kuźwa przecież tak się nie da funkcjonować w tym mieście. Codziennie wracam tamtędy ze szkoły, rozumiem, że mam dwa miesiące z głowy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.