Rowerem z Rybnika do Rud

by

Może dla zawodowych rowerzystów rybnickich zabrzmi to jak żart, ale niestety nim nie jest. W ostatnią niedzielę wybraliśmy się całą rodziną z Rybnika do Rud. Ze względu na dzieci obawiałem się trochę odcinka Stodoły – Rudy, myślałem że nie ma innego dojazdu poza drogą główną, po której z dużą prędkością poruszają się samochody. Tymczasem znalazłem w internecie propozycję jednego z internautów. Okazało się bowiem, że istnieje coś takiego jak ścieżka rowerowa ze Stodół do Rud. Postanowiliśmy spróbować. Początek trasy to okolice dawnego liceum numer 5, dawna szkoła pielęgniarska. Lasem docieramy do „Gzelu”, a następnie przejeżdżając obok „Pniowca” docieramy do Stodół. Stąd zaporą do ośrodka, restauracji Stodoły. Zmierzamy drogą w kierunku dawnej „Kobyłki”, tuż przed wiaduktem zjeżdżamy w prawo. Jedziemy w okolicach domków jednorodzinnych i wjeżdżamy do lasu. Droga jest szutrowa, z wyraźnym zaznaczeniem kół samochodowych. Po drodze przejeżdżamy przejazd kolejowy oraz cudowne łąki oraz wszechobecną ciszę w lesie. Postanowiłem zrobić kilka fotografii: 

Jeśli ktoś z Was sądzi, że trasa w weekendowe popołudnie jest mocno oblegana to się grubo myli. Mam wrażenie, że mało kto w Rybniku wie o tym, skrócie/ułatwieniu.

 

Las, las i jeszcze raz las do tego śpiew ptaków. Cudowna ścieżka rowerowa.

 

Jadąc tamtędy cały czas zastanawiałem się gdzie wyjedziemy, w którym miejscu Rud kończy się owa ścieżka? Choć z drugiej strony, przecież najważniejsze jest to, że jedziemy i oddychamy świeżym powietrzem, w cudownym akompaniamencie ptaków. Ostatecznie okazało się, że wylądowaliśmy niedaleko stacji głównej kolejki wąskotorowej. 

 

Ścieżka rowerowa Rybnik-Rudy kończy się po przejeździe kolejowym tuż obok lokomotywowni w Rudach.

Reasumując jeśli ktoś poszukuje w miarę łatwej ścieżki rowerowej dla całej rodziny w Rybniku z czystym sumieniem mogę polecić Rybnik – Rudy. Można także śmignąć ścieżką obrzeżami zalewu Rybnickiego a następnie zjechać w Stodołach do lasu. My w sumie pokonaliśmy 34 kilometry w obie strony. Polecam!

 

 

 

 

 

 

 

 

One Response to "Rowerem z Rybnika do Rud"
  1. Od lat mieszkam w Rybniku i odkąd pamiętam to zawsze był problem z dojazdem do Rud na rowerze. Myślałem, że tam można tylko ulicą jechać i już się cieszyłem z nowej drogi, która w części ma przynajmniej pobocze. Jak tylko rozpocznę sezon to chętnie się tamtędy wybiorę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.