Rybnicka Wielkanoc 1921 roku

by

Dawna ilustracja Stanisława Ligonia, ilustrująca wielkanocne nadzieje sporej części Ślązoków w 1921 roku, na włączenie Śląska do Polski.

   Jedna z najbardziej gorących emocjonalnie Wielkanocy w dziejach Rybnika zdarzyła się w 1921 roku. Co się wtedy stało? Otóż Śląsk już był po dwóch powstaniach śląskich, w których walczono o to, czy nasza ziemia pozostanie w państwie niemiecki czy też wejdzie do nowoutworzonego państwa polskiego. Dodatkowo w marcu 1921 roku był u nas plebiscyt, czyli takie jakby wybory czy referendum, w którym pełnoletni mieszkańcy oddawali głos albo na Polską, albo na Niemcy. I właśnie kilka dni przed Wielkanocą 1921 roku ogłoszono wyniki tego plebiscytu. A choć jeszcze żadnych decyzji granicznych przed świętami nie podjęto, to wszyscy przy wielkanocnym stole dyskutowali tylko o plebiscycie i dalszych losach poszczególnych śląskich miejscowości. A jak wyniki plebiscytu wyglądały w Rybniku? W samym centrum dzisiejszego Rybnika – co było typowe dla śląskich miast sympatyzujących z kulturą i gospodarką niemiecką – wygrali Niemcy. W Rybniku za Polską głosowało 1943 osoby (29,2%), a za Niemcami 4714 osób (70,8%). Jednak wyniki głosowania jedynie w centrum Rybnika nie oddawały sytuacji w całej rybnickiej okolicy. Bo tam wszędzie głosowane odwrotnie, czyli za Polską. Przykładowo więc za Polską głosowały Boguszowice – 81% głosów; Chwałęcice – 85% głosów; Ligota – 64% głosów; Chwałowice – 54% głosów; Gotartowice – 87% głosów, Kłokocin – 92% głosów; Niedobczyce – 51% głosów; Orzepowice – 86% głosów; Popielów – 81% głosów; Wielopole – 83% głosów czy Zamysłów – 83% głosów za Polską. Można więc sobie wyobrazić jak gorące dyskusje były wtedy toczone przy wielkanocnych rybnickich stołach. Prawie nikt wówczas nie był obojętny wobec tej spraw, o czym dodatkowo przekonuje nas ówczesna wysoka plebiscytowa frekwencja. Wynosiła aż 96,3 %. Takiego imponującego poziomu frekwencji wyborczej do dzisiaj w Rybniku jeszcze nie osiągnięto.

    I jeszcze możemy się zapytać, co się stało potem, czyli po tym plebiscycie. W maju 1921 roku wybuchło trzecie powstanie śląskie, w październiku 1921 roku europejscy politycy podjęli decyzję o podziale Górnego Śląska między Polskę a Niemcy. Powiat rybnicki i inne części Śląska w 1922 roku stały się częścią Polski. Otworzono z nich polskie – województwo śląskie, które przetrwało do 1 września 1939 roku, czyli do wybuchu drugiej wojny światowej..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.