Rybnik, 3 maja 1930

by

Przemarsz Wojska Polskiego dzisiejszą ul. Powstańców Śląskich. Żołnierze szli do kościoła św. Antoniego, dzisiaj bazylika, na obchody Święta Narodowego. Było to 3 maja 1930 roku.

W latach międzywojennych Rybnik był miastem nadgranicznym, w co niektórym może dzisiaj trudno uwierzyć. A było tak dlatego, że po powstaniach śląskich i plebiscycie Górny Śląsk tak podzielono między Polskę i Niemcy, że przykładowo Rybnik był w Polsce zaś Racibórz i Gliwice pozostały w Niemczech. Granica polsko-niemiecka biegła więc częściowo przez tereny dzisiejszego Rybnika. I tak Stodoły były niemieckie a Chwałęcice – polskie. Na odcinku drogi na Rudy było też przejście graniczne. Przygraniczność ówczesnego Rybnika była też widoczna po tym, że na terenie Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych przy ul. Gliwickiej – były koszary dla wojska. A te wojsko czasami pokazywało się na ulicach miasta w galowych mundurach. Dokumentuje to umieszczona obok fotografia. Została zrobiona w 1930 roku i na odwrocie jest podpisana następująco: „ Wojsko w marszu do kościoła w dniu 3 maja 1930 roku na ulicy Marszałka Piłsudskiego w Rybniku”. Zdjęcie zostało wykonane w godzinach porannych, o czym świadczy kąt padania słońca. Na domach widać trzy polskie flagi narodowe. Żołnierze maszerują od strony ul. Gliwickiej w kierunku dzisiejszej bazyliki, gdzie była uroczysta Msza św. z okazji święta narodowego 3 Maja. Fotografia ta przy okazji uwieczniła ówczesny wygląd tej części Rybnika. Dzisiaj ta droga nazywa się Powstańców Śląskich. Duży dom po lewej ma dzisiaj adres – ul. Powstańców Śląskich 8. Wówczas był siedzibą sklepu H. Russa o nazwie – Bazar Łódzki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.