SMOG w Rybniku – samorządowcy robią dym!

by

Normy jakości węgla – to słowa klucze według samorządowców z naszego regionu, w przypadku  problemów związanych z walką ze smogiem. Chodzi o to, że projekt rozporządzenia w tej sprawie jest zbyt mało restrykcyjny i co gorsza powstał bez konsultacji z przedstawicielami miast, w których od lat jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Niestety wśród tych miast jest też Rybnik!

   Ministerstwo Energii przedstawiło nowelizację ustawy dotyczącej monitorowania i kontrolowania jakości paliw – cel był taki, by wyeliminować z rynku węgiel najgorszej jakości, którego spalania znacząco wpływało na jakość tego czym oddychamy wszyscy. Niestety przepisy zdaniem samorządowców z naszego regionu uwzględniają możliwość nabycia wspomnianych wyżej paliw przez najmniej zamożne gospodarstwa domowe, a to może oznaczać walkę z wiatrakami. Projekt jest po prostu zbyt liberalny – twierdzą przedstawiciele samorządów z naszego regionu. Dlatego też zwrócili się oni do premiera Mateusza Morawieckiego z propozycją weryfikacji rozporządzenia.

– Dla sektora komunalno-bytowego nadal będą dopuszczone do sprzedaży odpady węglowe oraz węgle o wysokiej zawartości popiołu, siarki i wilgoci. Zwracam się więc do pana z prośbą o interwencję w tej sprawie i nakłonienie ministra energii do gruntownej poprawy projektu rozporządzenia – napisał w apelu do premiera Morawieckiego prezydent Rybnika Piotr Kuczera.troli jakości paliw. W apelu znalazło się dużo więcej konkretnych wytycznych, z czy należałoby się jeszcze raz zmierzyć. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać, z opublikowanego oświadczenia można wyczytać:

„Nowe przepisy wyeliminują z rynku paliwa stałe najgorszej jakości, czyli niesortowane, muły węglowe czy flotokoncentraty. Nadmienić należy, że rozporządzenia były konsultowane i uzgadniane z ministerstwami oraz licznymi podmiotami: przedsiębiorcami, stowarzyszeniami oraz instytucjami naukowymi. Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego, Rady Dialogu Społecznego, Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, Platformy Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. W sumie w konsultacjach uczestniczyły 103 podmioty”.

    Jak widać nie ma wspólnego języka w temacie powietrza, którym oddychamy my mieszkańcy Rybnika, tak długo jak będzie trwało przepychanie się i wymiana argumentów najprawdopodobniej my będziemy zmuszeni do wdychania olbrzymiej ilości zanieczyszczeń, a nikomu chyba nie trzeba przypominać, że przed nami kolejna zima. Oby nie była zbyt długa i zbyt mroźna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.