Spalarnia za stawem

by

Zdjęcie z 1973 roku pokazuje spalanie resztek styropianowych z huty Silesia w Rybniku. Dzisiaj teren to jest łąką koło stawu między Paruszowcem a Zastawem.

Dzisiaj teren pomiędzy dzielnicą Paruszowiec a dzielnicą Zastaw kojarzy się w Rybniku dobrze. Jest tam uroczy duży staw, łącząca się rzeczka Przegędza z rzeką Rudą oraz łąki, zwane też czasami błoniami. Teren ten został jednak uporządkowany dopiero w 90. latach XX wieku. Wiele zrobił w tym względzie ówczesny prezydent Rybnika – Józef Makosz, który zresztą mieszka w tamtejszej okolicy. Wcześniej jednak ten teren był jednym wielkim wysypiskiem śmieci i odpadów, zwłaszcza odpadów poprodukcyjnych po nieistniejącej już hucie „Silesia”. Wyjątkowo niebezpieczne były odpady styropianowe po produkcji lodówek. I niestety te sterty połamanego styropianu ktoś czasami podpalał. Wówczas smugi czarnego dymu były dla okolicznych mieszkańców wielkim utrapieniem. Wydaje się więc, że w porównaniu z tamtym czasem, dzisiejszy Paruszowiec i Zastaw są jak uzdrowisko. A jak dymiło się na tamtejszym wysypisku – przedstawia zdjęcie, które wykonano w lipcu 1973 roku. Fotografię zrobiono za familokami przy ul. Przemysłowej, patrząc w stronę ulicy Stawowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.