Stary kościół w Rybniku

by

 Określenie – stary kościół w Rybniku – to nazwa funkcjonująca do dzisiaj w mowie potocznej. Nie mówi ona bynajmniej, że to jest najstarszy kościół w tym mieście. Nie. Więc skąd się wzięła? Otóż widoczny na zdjęciu kościół został wybudowany w 1801 roku i od początku do dzisiaj nosi wezwanie – Matki Boskiej Bolesnej. I wówczas powszechnie nazywano go kościołem parafialnym. Jednak w 1903 roku zaczęto w Rybniku budować o wiele większy kościół św. Antoniego – i od tego czasu nowy kościół od Antoniczka zaczęto nazywać – „nowym kościołem”. Natomiast kościół Matki Boskiej Bolesnej – nazwano wtedy „starym kościołem”. I może nie ma w tym nic dziwnego, jakby nie to, że takie nazywanie funkcjonuje w Rybniku do dzisiaj. Bo choć współcześnie w Rybniku jest około dziesięć innych kościołów o wiele nowszych od tego św. Antoniego – to dalej św. Antoniczka nazywa się – „nowym kościołem”. Tym bardziej kościół Matki Bokiej Bolesnej określany jest mianem – „starty kościół”. Warto o tym wiedzieć, gdy ktoś się z nami umówi pod nowym czy starym kościołem.

Zdjęcie starego kościoła w Rybniku z około 1940/42 roku

Natomiast fotografia powyżej pokazuje wygląd tego „starego kościoła” i jego otoczenie z około 1940/1942 roku. Może to czar dawnych fotografii, ale uważam, że wówczas ten zakątek Rybnika wyglądał ciekawiej, choć faktem jest, że dzisiaj miejsce to jest zadbane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.