Tajemnica z Boguszowic

by

W środku zdjęcia za kolarzami widzimy sprzelisty biały pomnik. To jest na razie jedyne znane zdjęcie tej bodowli z Boguszowic

Oto unikalne zdjęcie z Boguszowic, dzisiejszej Dzielnicy Rybnika. A mówiąc dokładniej, to ten kawałek miasta nazywany jest dzisiaj – Boguszowice Stare. Fotografia ta przedstawia widok na nieistniejący już w tym miejscu drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca w Rybniku – Boguszowicach, który został przeniesiony w 1975 roku do Rybnika-Ligockiej Kuźni. Po prawej stronie widać nieistniejący również budynek byłego Urzędu Gminy Boguszowice. Podobnie jest z białym budynkiem z tyłu za drzewami. Ujęcie wykonano z placu starego probostwa, ok. 1930 roku. Szczególne zainteresowanie budzi jednak obiekt, taka biała kolumna, w centralnym punkcie fotografii. Jest to wybudowany w 1924 roku pomnik Powstańców Śląskich, zniszczony przez Niemców zaraz po wybuchu drugiej wojny światowej. I teraz ciekawostka – niniejsza fotografia jest do tej pory jedynym dowodem, że taki obiekt istniał. Można zatem mówić, że to zdjęcie jest tajemnicze. Gdyby zatem ktoś miał jakieś inne informacje na temat owego pomnika – to prosimy o pomoc. Na koniec jednak nie możemy zapomnieć o osobach na pierwszym planie tego zdjęcia. Są to jacyś boguszowiccy kolarze. Pewnie mieli wtedy jakieś święto, o czym przekonują nas osoby z prawej, przepasane szarfami oraz ozdobione koła rowerów. Były to tzw. galandy na koło. Robiono je z kolorowej bibułki, przeplatanej między szprychami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.