Widok na synagogę

by

Pierwsza informacja na temat ilości Żydów mieszkających w Rybniku pochodzi z 1787 roku. Wśród 1246 mieszkańców miasta było 94 Żydów, co stanowiło 7,5 procent. W następnych latach liczba ta się zmieniała i tak w 1814 było ich 14 procent, w 1825 – 14,5 procent, w 1835 – 15,9 procent, w 1845 – 13,9 procent, 1855 roku – 12,5 procent i w 1858 roku – 12,6 procent. W czasach międzywojennych sytuacja ta zasadniczo się nie zmieniła. W 1927 roku Żydzi stanowili 7,7 procent zaś w 1931 roku – 10,4 procent ogółu mieszkańców Rybnika. Proporcje narodowościowe były wtedy u nas podobne jak w całej Polsce. Nie wiemy natomiast czy w Rybniku miały miejsce jakieś pogromy czyli masowe i gniewne napady na Żydów. Prawdopodobnie nie, ponieważ dostępne nam przekazy źródłowe ani razu o czymś takim nie wspominają. Wydaje się nawet, że stosunki polsko-żydowskie były w Rybniku bardzo poprawne. Wiemy przykładowo, że podczas budowy kościoła Matki Boskiej Bolesnej i św. Antoniego, gmina żydowska zrobiła na ten cel składkę pieniężną.

Widok rybnickiej ulicy Chrobrego na stronę Urzędu Miasta i synagogi. Synagogę zaznaczono na niebiesko. Na pierwszym planie z prawej są dawne zabudowania rybnickiego browaru. To unikalne zdjęcie pochodzi z około 1922 roku.

A gdzie był w Rybniku żydowski dom modlitwy, czyli synagoga? Wiemy dokładnie, że w latach 1848-1939 rybnicka synagoga stała u zbiegu ulic Zamkowej i Chrobrego. Zniszczyli ją hitlerowcy w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej. Dzisiaj w tym miejscy jest skwer naprzeciwko Urzędu Miasta Rybnika. Niestety zachowało się niewiele zdjęć tej rybnickiej synagogi – ale jedno z nich mamy do pokazania. Całkowicie natomiast nieznane są zdjęcia wnętrza tej budowli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.