Wszystkie konski gruby

by

Dzisiaj prezentujemy wyjątkowo cenne zdjęcie kopalni w Rydułtowach, na której dawniej pracowało wielu rybnickich górników, bo kopalnia ta jest o wiele starsza niż kopalnie w rybnickich dzielnicach Chwałowice czy Boguszowice. Żeby jednak dowiedzieć się co konkretnie przedstawia to zdęcie, to zwróciłem się o pomoc do specjalisty od kopal w Ziemi Rybnickiej – do Pana Andrzeja Adamczyka z Radoszów. I przede wszystkim on powiedział, że to co jest na zdjęciu to prawnie trzeba nazwać: SZYB SCHREIBER (LEON III) KOPALNI CHARLOTTE (RYDUŁTOWY), ktory został uruchomiony w 1897 roku. Tak więc omawiane zdjęcie przedstawia widok jego otoczenia w drugim dziesięcioleciu XX wieku. Większa część budynków przetrwała do naszych czasów, zmieniając jednak swoją funkcję. Zatem widać na zdjęciu następujące konski tej gruby, czyli części tej kopalni:

Zdjęcie kopalni Rydułtowy z około 1920 roku

1 – Zakład przeróbczy, sortownia i płuczka.

2 – Budynek niezidentyfikowany, prawdopodobnie należący do zakładu przeróbczego. Po obiektach 1 i 2 nie pozostał żaden ślad.

3 – W oddali hotel robotniczy, tak zwany Schlafhaus, przy obecnej ulicy Mickiewicza późniejszy internat szkoły górniczej, obecnie mieszczą się tam biura.

4 – Nadszybie z wieżą szybową. W 1971 roku zostało zastąpione basztowym nadszybiem z maszyną wyciągową u góry.

5 – Budynek starej maszyny wyciągowej. Przebudowany na pomieszczenie magazynowe.

6 – Budynek nowej maszyny wyciągowej zainstalowanej w 1910 roku, obecnie mieści się w nim warsztat mechaniczny.

7 – Komin kotłowni. Samej kotłowni nie widać, gdyż zasłonięta jest budynkiem maszyny wyciągowej. Po kotłowni i kominie nie zachował się żaden ślad.

8 – Elektrownia, obecnie warsztat remontowy urządzeń klimatyzacyjnych.

9 – Rozdzielnia elektryczna odbierająca prąd z głównej elektrowni kopalnianej przy szybie „Leo”. Obecnie pomieszczenie magazynowe.

10 – Cegielnia. Brak komina, a budynek wykorzystany przez betoniarnię należącą PPG PREFROW.

11 – Cechownia z wieżą zegarową. Zegara już nie ma, a budynek pełnił różne funkcje i obecnie należy do stacji ratowniczej

12 – Połączone budynki, kuźni, warsztatów mechanicznych, stolarni i stajni. W latach 1945 – 59 część kompleksu zajmowała szkoła górnicza. Obecnie zachodnią część pomieszczeń zajmuje kopalniana stacja ratownicza. Reszta należąca do przedsiębiorstwa budowlanego popadła w ruinę.

13 – Nowa łaźnia w budowie. Późniejszy Dom Kultury, obecnie budynek biurowy kopalni.

14 – Narożny dom skrzyżowania ulic Mickiewicza i Ofiar Terroru.

15 – Budynek przy ulicy Mickiewicza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Drodzy internauci,

Prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody: 

Korzystając z portalu otorybnik.pl wyrażam zgodę na  przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy zachowań w  Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z portalu  przez Studio Dekoracyjno – Projektowe ul. Platanowa 7 Rybnik oraz naszych Zaufanych partnerów. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się w  Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.